Kariera

Poznawanie, studiowanie i wreszcie zrozumienie współczesnej Azji Wschodniej daje duże szanse na ciekawą i interesującą pracę. Tego przykładem są absolwenci kończący studia azjatyckie, którzy pracują w instytucjach państwowych takich jak Polska Agencja Inwestycji i Informacji Zagranicznych czy prowadzą działalność gospodarczą. Ponadto z racji na znajomość tematyki azjatyckie 100_1339będziecie Państwo w stanie aplikować do organizacji międzynarodowych czy też do międzynarodowych firm współpracujących z Azją. Dodatkową szansą dają samorządy, które w coraz większym stopniu dostrzegają Azję Wschodnią jako potencjalnego partnera. Spora część naszych studentów mentalnie zostaje w Azji, a nie rzadko decyduje się na kontynuację studiów czy wręcz pracę w Chinach czy Japonii.

Już w trakcie studiów będziecie Państwo mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności. Praktyki w urzędach administracji samorządowej w Urzędzie Marszałkowskim czy Departamencie Azji i Pacyfiku Ministerstwa Spraw Zagranicznych czy instytucjach otoczenia biznesu przyczynią się do praktycznego wykorzystania i weryfikacji zdobywanej z Zakładem Azji Wschodniej wiedzy. Tu z pewnością przyda się wiedza z zakresu języka chińskiego i japońskiego, kulturowych uwarunkowań rozmów z azjatyckimi partnerami czy instytucjonalnego wymiaru funkcjonowania biznesu i polityki w Azji Wschodniej.

ABSOLWENCI O NAS

MAMarcin Ambroziewicz (absolwent 2013, aktualnie specjalista ds. eksportu w Fabryce Obrabiarek Precyzyjnych AVIA S.A.): Z perspektywy krótkiego czasu, który minął od momentu opuszczenia przeze mnie murów Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ mogę stwierdzić, że studia na Specjalności Orientalnej były dobrym wyborem. Po pierwsze, wiedza i doświadczenie zdobyte w Zakładzie Azji Wschodniej pozwoliły na wkroczenie na rynek pracy z zestawem konkretnych umiejętności takich jak znajomość języka chińskiego czy wschodniej etykiety biznesowej. Po drugie, studia otworzyły przede mną szereg możliwości związanych z wyjazdami zagranicznymi. Roczny pobyt w Tianjinie (Chiny) w trakcie którego zrealizowałem projekt badawczy oraz odbyłem intensywny kurs języka chińskiego był bezcennym doświadczeniem. Wyprawy naukowe do Azji Południowo-Wschodniej pozwoliły z kolei na głębsze poznanie kultury i zwyczajów większej liczby państw regionu. Obecnie moja praca polega na eksporcie zaawansowanych technologicznie polskich produktów na rynki wschodnie. Umiejętność poruszania się w obrębie azjatyckiego środowiska biznesowego daje mi znaczącą przewagę nad konkurencją. Dodatkowo, styczność z handlem międzynarodowym w trakcie stażu i praktyk zorganizowanych za pośrednictwem uczelni sprawiły, że jako świeżo zatrudniony absolwent nie miałem trudności z „przedzieraniem” się przez skomplikowany świat procedur celnych i eksportowych.