Warsztaty w Lykeionie

W dniu 01.06.2015 roku Zakład Azji Wschodniej wraz z Katedrą Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki przeprowadził  w Społecznym Gimnazjum i Liceum Lykeion w Łodzi warsztaty orientalne. W pierwszej części imprezy poruszone zostały tematy związane z kulturą arabską. Młodzi słuchacze mieli możliwość zapoznać się z alfabetem arabskim, przekonać się jak naprawdę wyglądają cyfry arabskie, oraz popróbować kaligrafii. Odważni, którzy zdecydowali stanąć w szranki w krótkim kursie rysunku orientalnego, w nagrodę za swoje prace graficzne otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Zakład Azji Wschodniej oraz Katedrę Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki.

DSC08507
Po krótkiej przerwie, podczas której dyrekcja szkoły oraz uczniowie przygotowali specjalny poczęstunek z motywem orientalnym (ciasto z daktylami) rozpoczęła się część dalekowschodnich warsztatów. Magister Katarzyna Grabowska oraz magister Dominik Wróblewski opowiedzieli o Indiach. Specjalna prezentacja przygotowana na potrzeby spotkania ukazała młodym słuchaczom indyjskie kontrasty począwszy od blasku i przepychu znanego z filmów Bollywood, poprzez życie jego gwiazd i najpiękniejsze zabytki kraju, aż do codziennych obrazków ze slumsów Mumbaju.

DSC08510
Na zakończenie warsztatów odbył się pokaz mody orientalnej (arabskiej i hinduskiej), na który czekali wszyscy uczestnicy spotkania. Ta część, podczas której każdy uczeń oraz nauczyciel, mógł przywdziać jeden z bardzo licznych i zjawiskowo pięknych strojów spotkała się z największym aplauzem. Po korytarzu szkoły zaczęły przechadzać się osoby obleczone w szczelnie zasłaniające ciało szaty arabskie oraz prezentujące kostiumy niczym żywcem wyjęte z filmów Bollywood. Młodzi szejkowie pozowali do zdjęć na facebooka. Urocze Hinduski zachwycały kolorystyką i zdobieniami strojów. Wszyscy bardzo dobrze się bawili.

DSC08532
Ten dzień był wyjątkowo udany i przy okazji zabaw przybliżył słuchaczom tak odległe kultury. Pozwolił im chociaż przez chwilę dotknąć kawałka Indii i krajów arabskich.